Степанецька громада
Черкаська область, Черкаський район

Які професії українці обирають найчастіше з ваучером на безоплатне навчання

Дата: 18.12.2024 10:48
Кількість переглядів: 79

Фото без опису

 

Насправді можливості держави підтримати людину, яка шукає роботу, набагато більші: від грантів на бізнес до ваучерів на безкоштовне навчання. З початку року 23 тисячі українців отримали ваучер на навчання від Державної служби зайнятості та можливість безкоштовно опанувати нову професію або спеціальність.
 

Що таке ваучер на навчання та хто має право його отримати?
Ваучер на навчання дає право підвищити кваліфікацію чи пройти перепідготовку в більшості закладів освіти з ліцензією Міністерства освіти та науки України. Їх перелік кожні 3 місяці публікується на сайті відомства.
У переліку, який затвердило Міністерство економіки України, є вибір зі 155 професій та спеціальностей.

Право отримати ваучер мають такі категорій людей:

  • особи віком 45+ з офіційним трудовим стажем щонайменше 15 років;
  • учасники та учасниці бойових дій, за умови звернення не пізніше 3 років з дати демобілізації;
  • особи з інвалідністю та статусом «ВПО»;
  • звільнені з військової служби за станом здоров’я або через скорочення штату;
  • колишні військовополонені;
  • українці, які дістали поранення або каліцтва під час воєнного стану в Україні.

Але навіть якщо людина належить до однієї з цих категорій, є певні винятки. Зокрема ваучер не можуть отримати ті, хто:

  • зареєстрований як безробітний;
  • не працює, але для них є підходяща робота;
  • проходили протягом останніх трьох років перепідготовку коштом Фонду державного соціального страхування;
  • не мають професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти.

Недоступна програма і тим, хто має тільки шкільну освіту.
Ваучер допоможе підвищити кваліфікацію. Якщо людина має ступінь бакалавра, може продовжити навчання і здобути ступінь магістра, а якщо має ступінь магістра або спеціаліста може пройти навчання за іншою спеціальністю.
На сьогодні ваучер покриває освітні послуги на суму 30 280 гривень. Різницю у вартості можна доплатити самостійно.

Як отримати ваучер на навчання?

Це можна зробити двома способами — офлайн та онлайн. У першому випадку слід звернутись до будь-якого найближчого центру зайнятості у своєму місті. У другому — подати онлайн-заявку на сайті Державної служби зайнятості або скориставшись мобільним застосунком Служби зайнятості.
Щоб реалізувати ваучер, є дев'яносто днів.

Чому ваучер на навчання не можуть отримати зареєстровані безробітні?
Якщо людина є зареєстрованим безробітним, вона вільно може піти навчатися на робітничу професію в закладах професійно-технічної освіти, у роботодавця, який має ліцензію на цей вид діяльності, а також безпосередньо на стажування у роботодавця.
У зареєстрованого безробітного є усі можливості пройти навчання, але за рівнем кваліфікованого робітника, тому що навчання зареєстрованих безробітних триває не більше 10 місяців. За цей час людина може здобути робітничу професію і знайти роботу.
Державна служба зайнятості має 8 власних центрів професійно-технічної освіти у таких містах як: Львів, Одеса, Харків, Івано-Франківськ, Суми, Дніпро, Полтава, Рівне. Там пропонують навчання за 96 професіями та більш ніж 400 освітніми програмами.
Навчання безробітних відбувається за сертифікатом. Людина сама визначається, що їй потрібно, або користується допомогою кар’єрного радника. Є можливість самостійно обрати заклад освіти у своєму регіоні або під вакансію певного роботодавця.

Хто найчастіше отримує ваучери та які професії найпопулярніші?
Більшість з тих, хто отримує ваучери, вже мають роботу. Утім хочуть змінити посаду чи мати додатковий дохід.
Наприклад, багато жінок, особливо внутрішньо переміщених, йдуть навчатись на кондитерську справу і потім спробувати відкрити власну справу.
Люди з вищою освітою, офісні працівники, йдуть опановувати робітничі професії. Найбільше вчаться на водіїв, трактористів, кравців, продавців та кухарів.
А хтось вже має спеціальність і проходить підвищення кваліфікації. У 2024 році найбільша кількість ваучерів була видана на медсестринство.
«Я медсестра, працювала за фахом, але коли отримала ваучер на підвищення кваліфікації і пішла на навчання, то зрозуміла, скільки всього вже забула», — розповідає Тетяна, яка через війну переїхала з Донеччини.
Окрім медсестринства, у топі вже другий рік поспіль залишаються психологія.
Наприклад, житомирянка Вікторія вже багато років працює в енергетичній компанії, але хотіла стати психологинею і не раз думала про другу освіту. Здійснити свою мрію наважилась у 45 років. А під час вступних іспитів до магістратури у деканаті їй розповіли, що є можливість отримати ваучер і вчитися безоплатно.
«Я звернулась до служби зайнятості і отримала ваучер. Він компенсував майже повну вартість навчання. Нині у мене вже є перші клієнти, я допомагаю людям пройти всі ці випробування, що маємо зараз. Професія психолога нині дуже потрібна і чудово, що є можливість вчитися державним коштом», — поділилася Вікторія.

Для учасників та учасниць бойових дій є певні пільги. Наприклад, є дві спеціальності — економіка та менеджмент, що доступні за ваучерами лише для них. Жодна інша категорія людей не може отримати ваучер за цими спеціальностями.
Але при цьому учасник бойових дій має бути обов'язково звільнений з військової служби. Звернутися можна протягом 3-х років з моменту демобілізації.


 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь