Патронат над дитиною
Патронат над дитиною — це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через певні обставини тимчасово не може проживати разом з батьками / законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення дитини у сім’ю або надання дитині відповідного статусу для того, щоб забезпечити її права на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
Існують певні вимоги до охочих створити родину патронатного вихователя/-ки:
- загальні вимоги (стан здоров’я, дієздатність, відсутність судимості);
- вікові вимоги (повноліття);
- вимоги до доходу (не обов’язкові);
- вимоги до місця проживання (власна житлова площа / право користування, що відповідає санітарно-гігієнічним і побутовим умовам, обов’язково окрема кімната для надання послуги);
- досвід виховання дітей (якщо є біологічні діти, то вони мають бути старше 4 років, проте можливий професійний досвід виховання дітей, тобто не обов’язково мати біологічних дітей);
-
наявність добровільного помічника/-ці (чоловіка або дружини, сина чи доньки, іншого члена сім’ї чи іншої повнолітньої людини, яка готова бути помічником/-цею патронатного вихователя/-ки та разом пройти навчання і допомагати доглядати за дитиною під патронатом).
Винагорода та соціальна допомога:
За надання послуги патронату над дитиною патронатний вихователь щомісяця отримує винагороду в розмірі 5 прожиткових мінімумів та соціальну допомогу на утримання та виховання на кожну влаштовану дитину — 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, якщо дитина з інвалідністю.
Якщо дитині виплачується призначена в установленому порядку стипендія, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, для дітей з інвалідністю — 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.
Дорожня карта. Щоб стати патронатними вихователями треба:
- Звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання, проконсультуватися з фахівцем чи фахівчинею служби.
- Подати заяву про намір стати патронатним вихователем та необхідні документи. Пройти первинний відбір. Зібрати необхідні документи.
- Отримати акт обстеження сімейної ситуації та житлово-побутових умов, а також направлення на навчання до регіонального центру соціальних служб.
- Пройти навчання та отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату.
- Укласти договір про умови запровадження патронату (створення сім’ї патронатного вихователя).
- Отримати поворотну фінансову допомогу — резервні кошти (2,5 прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку з розрахунку на двох дітей).
- Отримати рішення про влаштування дитини в родину.
- Прийняти дитину у сім’ю.
- Укласти договір про патронат над дитиною.