Податкова інформує!
Алгоритм подання звітності з ЄСВ фізособою-підприємцем, який провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином подає звітність з ЄСВ ФОП на загальній системі оподаткування з ознакою провадження незалежної професійної діяльності, у разі здійснення різних видів діяльності як ФОП і як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність?
Відповідно до абзацу тринадцятого ч. 1 ст. 5 Закону від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у податковому органі як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
Згідно з пп. 2 та 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платники ЄСВ зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄСВ, подавати звітність про нарахування ЄСВ в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, зокрема, у складі звітності з ПДФО у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом (далі – ПК).
Відповідно до пп. 49.18.4 ПК податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників ПДФО – до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV ПК.
ЄСВ для платників, зазначених у п. 4 (крім фізосіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), та 5 (осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, то він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Такі платники зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20-го числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абзац третій ч. 8 ст. 9 Закону № 2464). У разі здійснення зазначеною особою різних видів діяльності, – сплата ЄСВ проводиться на загальних підставах.
Відповідно до п. 179.2 ПК фізособа-підприємець на загальній системі оподаткування з ознакою провадження незалежної професійної діяльності формує та подає одну Податкову декларацію про майновий стан і доходи, затверджену наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859 (далі – декларація) як фізособа-підприємець – з відображенням у додатку ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» сум ЄСВ з доходів від здійснення підприємницької діяльності та від провадження незалежної професійної діяльності, на підставі інформації, відображеній у додатку Ф2 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» до декларації:
- у розд. І «Доходи від провадження господарської діяльності» – доходів від провадження підприємницької діяльності;
- у розд. ІV «Доходи від провадження незалежної професійної діяльності» – доходів, отриманих від провадження незалежної професійної діяльності.
Щодо переваг сплати податків і зборів, інших платежів, єдиного внеску через єдиний рахунок
Головне управління ДПС у Черкаській області повідомляє, що єдиний рахунок - це рахунок, відкритий у Державній казначейській службі України на ім’я ДПС, який може використовуватись платниками податків для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків та зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на податковий орган.
Перевагами переходу на єдиний рахунок є спрощення сплати податків, зборів, інших платежів, що контролюються ДПС, та єдиного внеску, скорочення фінансових витрати і часу формування платіжних інструкцій. Розраховуватися з бюджетом та фондами можливо однією платіжною інструкцією на загальну суму.
Обов’язок зі сплати податкових платежів та єдиного внеску вважається виконаним з моменту внесення коштів на єдиний рахунок.
Для того, щоб перейти на єдиний рахунок, необхідно здійснити наступні три кроки:
1. Через Електронний кабінет https://cabinet.tax.gov.ua подати "Повідомлення про використання єдиного рахунку" за формою J/F 1307001.
2. Отримати квитанцію про включення до Реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
3. Надати до обслуговуючого банку розрахункові документи із зазначенням реквізитів єдиного рахунку на загальну суму без визначення одержувачів або з визначенням одержувачів (одного або декількох).
Дата зарахування коштів на єдиний рахунок буде датою розрахунків платника з бюджетом та фондами.