ЕЖЕН ДЕСЛАВ – КІНОМИТЕЦЬ І ДИПЛОМАТ: УКРАЇНСЬКИЙ ПОЧЕРК НА МАПІ СВІТУ
Вам відоме ім’я Ежен Деслав? Гадаєте, француз? А Євген Слабченко? Насправді це одна й та сама людина. І, так, він – наш, із Канівщини. Українець, який здобув визнання за свої фільми. Свого часу закордонні кінокола називали його «першорядним режисером», «одним із найкращих кіносценаристів Європи» і «найвидатнішою особистістю сучасної кінематографії».
Слабченко/Деслав опинився на Заході як дипломат УНР, однак волею долі залишився в еміграції. Він працював у Франції, Іспанії та інших країнах, але завжди наголошував на своїй українськості. А ще був активним у громадському житті української спільноти, зокрема розбудовуючи скаутський рух («Пласт»).
08 грудня 2021 року я долучився до онлайн-зустрічі на платформі “Zoom” «Ежен Деслав – кіномитець і дипломат: український почерк на мапі світу», з нагоди 122-ої річниці від дня його народження.
Під час події я дізнався більше про призабутого в Україні митця та дипломата, який до кінця життя не забував про Батьківщину. До цього ми в основному користувались офіційною скупою інформацією про відомого земляка, яку розміщено у Віснику Степанецької громади за грудень 2020 року. Поки що тільки в Мартинівці від 2016 року є вулиця Євгена Слабченка, а ні в Таганчі ні в Каневі цього на сталося.
Грані таланту Майстра розкрила експертка-дослідниця його творчості Ірина Матяш, Голова Правління Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин (Київ, Україна). У межах дискусії про митця-дипломата також виступив Ігор Ліховий, перший заступник Генерального директора Шевченківського національного заповідника (Канів, Україна). Саме у його промові прозвучала теза, що формування особистості людини відбувається у перші роки життя, а в Євгена Слабченка воно пройшло саме в Таганчі в містечку з багатющою історією і з козацькими традиціями, які передаються із покоління до покоління.
Від жовтня 2020 року населені пункти колишньої Таганчанської територіальної громади були приєднані до Степанецької і вже об’єднаною громадою із 21 села жителі розбудовують наново свій край пишуть вже новітній літопис в якому, я переконаний, буде гідно вшановано Євгена Слабченка/Ежена Деслава.
Яків Прогнімак, голова ГО «Фонд розвитку «Шевченків край»,
учасник зустрічі.
Переглянути відеозапис трансляції з події можна у Фейсбуці:
https://www.facebook.com/MIOK.LVIV.UA/videos/267986762020615