Учні Степанецького ліцею - активні учасники Всеукраїнської краєзнавчої акції «Українська революція: 100 років надії і боротьби»
З метою громадянського виховання дітей та молоді на засадах історичної правди про боротьбу українського народу за державну незалежність, сприяння збереженню історичної пам’яті, удосконалення змісту, форм краєзнавчо-дослідницької роботи Міністерство освіти і науки України, починаючи із 2018 року, проводить Всеукраїнську краєзнавчу акцію учнівської молоді «Українська революція: 100 років надії і боротьби» (далі-Акція). У цьому навчальному році учнівські та педагогічні колективи закладів загальної середньої освіти Степанецької ОТГ взяли у Акції участь. Вивчаючи події, факти, наслідки та здобутки Української революції 1917-1921 років, школярі досліджували діяльність політичних, військових, громадських лідерів у боротьбі за державну незалежність України, аналізували перемоги і поразки. Активними учасниками Акції стали юні дослідники Степанецького ліцею, які під керівництвом вчительки історії Світлани Анатоліївни Заїки вивчали діяльність історичних постатей Української революції, а також земляків - учасників революційних перетворень, які своїми діями і прагненнями прославили рідний край і Україну. Велику увагу приділили також вивченню подій Української революції на Канівщині, внеску у національно-визвольну боротьбу уродженців села Степанці Кучера Оникія Тимофійовича та Голуба Семена Івановича, які виборювали незалежність Української держави у складі армії Української Народної Республіки. У ході досліджень юні краєзнавці Степанецького ліцею прийшли до висновку, що постать нашого земляка Семена Голуба є доволі цікавою для істориків та краєзнавців. Але велика віддаленість у часі тих подій, окремі розбіжності в біографії потребують додаткового вивчення та уточнення. З ініціативи та за фінансової підтримки благодійного фонду «Героїка», з яким налагоджена співпраця Степанецького ліцею, було виготовлено пам’ятну дошку нашому землякові – Оникію Кучеру. Результатом пошуків та досліджень, опрацювань історичної літератури, інтернет-джерел стали краєзнавчо-дослідницькі роботи:
«Канівщина у добу Української революції 1917-1921 років», (підготували юні дослідники - учні 8 та 9 класів, керівник Заїка С.А);
«Історія України в постатях наших земляків» (підготували учні 11 класу, члени гуртка «Краєзнавець», Ткаченко Олександр та Лагодіч Вікторія, керівник Заїка С.А.).
Роботи направлені в Черкаський обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді на І етап Акції як кращі краєзнавчо-дослідницькі роботи з напряму «Українська революція - доба національного державотворення». Юні дослідники Степанецького ліцею та їх керівник - вчителька історії Заїка С.А. висловлюють подяку Бараннику Володимиру Васильовичу, вчителю Драбівецького навчально-виховного комплексу Золотоніської районної ради, колишньому вчителю історії Литвинецької школи Канівського району, Лауреату Премії Верховної Ради України, за надані краєзнавчі матеріали періоду Української революції 1917-1921років.
Нагадаємо, що Українська революція 1917–1921 років розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта. Національно-визвольні змагання 1917-1921 років, або Українська революція, є й залишиться героїчною сторінкою історії нашого народу. Під час революційних подій 1917-1921 років земля Черкащини була одним із регіонів розгортання боротьби за відновлення української державності. Героїчна діяльність борців за незалежність є надзвичайно актуальною темою в умовах сучасності. Проте за радянського часу про об’єктивне висвітлення вказаного періоду вітчизняної історії не могло бути й мови. Внаслідок тривалої і кривавої війни із зовнішніми агресорами українцям не вдалося у 1917–1921 роках зберегти завоювання революції, проте тогочасна боротьба надихала наступні покоління борців, що привело до проголошення незалежності України у 1991 році.
За матеріалами Інформаційно-методичного центру
На фото: Меморіальна дошка Кучеру Оникію Тимофійовичу, передана благодійним фондом «Героїка»