Підприємства зобов’язали оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників

Дата: 25.06.2020 08:53

З 28.04.20 року набув чинності Закон від 06.12.19 р. № 361-IХ «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі – Закон про реєстрацію), яким передбачено подання юридичними особами державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) у встановлені строки та у визначених обсягях.

ХТО ТАКІ БЕНЕФІЦІАРИ?

Кінцевим бенефіціаром уважається будь-яка фізособа, яка здійснює вирішальний вплив (контролює) на діяльність клієнта та/або на фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція.

Для юридичних осіб кінцевим бенефіціарним власником (КБВ) є:

- будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння).

ЩО СЛІД РОЗУМІТИ ПІД ВИРІШАЛЬНИМ ВПЛИВОМ?

Вирішальний вплив на діяльність юрособи може бути прямим і непрямим.

Ознакою того, що фізособа здійснює прямий вирішальний впливна діяльність юрособи, є безпосереднє володіння нею часткою в розмірі не менше 25% статутного (складеного) капіталу або прав голосу юрособи.

Уважається, що фізособа чинить непрямий вирішальний вплив на діяльність юрособи, якщо ця фізособа відповідає принаймні одній із таких ознак:

• володіє часткою в розмірі не менше 25 % статутного (складеного) капіталу або прав голосу юрособи через пов'язаних фізосіб або юросіб, трасти або інші подібні правові утворення;
  • володіє, користується, розпоряджається всіма активами юрособи або їх частками, а також здійснює контроль над такими активами (їх частками), має право на отримання доходів від діяльності юрособи, трасту або іншого подібного правового утворення;
  • має право чинити вирішальний вплив на формування складу, результати голосування органів управління юрособи, а також здійснення операцій, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юрособи;
  • має право приймати обов'язкові до виконання рішення, що чинять вирішальний вплив на діяльність юрособи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.

ХТО ЗОБОВЯЗАНИЙ ПОДАВАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО КІНЦЕВИХ БЕНЕФІЦІАРІВ?

• Акціонерні товариства;
  • Гаражні, виробничі, житлово – будівельні, обслуговуючі кооперативи;
  • Дочірні підприємства;
  • Іноземні підприємства;
  • Садівничі товариства;
  • Приватні підприємства;
  • Споживчі товариства, спілки споживчих товариств;
  • Товариства з обмеженою відповідальністю;
  • Товариства з додатковою відповідальністю;
  • Фермерські господарства;
  • Юридичні особи, які мають ОПФ – інші організаційно-правові форми.

ХТО НЕ ЗОБОВЯЗАНИЙ ПОДАВАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО КІНЦЕВИХ БЕНЕФІЦІАРІВ?

• громадські формування;
  • адвокатські об'єднання;
  • торгово-промислові палати;
  • об'єднання співвласників багатоквартирних будинків;
  • релігійні організації;
  • державні та комунальні підприємства;
  • державні органи, органи місцевого самоврядування та їх асоціації.

ЯК КРАТИМУТЬ ЗА НЕПОДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ?

Порушників притягатимуть до адміністративної відповідальності. Частина 5 ст. 16611 КУпАП викладена в новій редакції (п. 6 розд. Х Закону № 361). І тепер за неподання або несвоєчасне подання держреєстратору інформації про кінцевого бенефіціара або про його відсутність або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціара юрособи штраф становитиме від 1 000 до 3 000 НМДГ (від 17 тис. грн до 51 тис. грн). Штрафуватимуть керівника юрособи або особу, уповноважену діяти від імені юрособи (виконавчий орган).

Крім адміністративної відповідальності в певних випадках передбачена ікримінальна відповідальність. Так, за подання держреєстратору свідомо недостовірних відомостей при реєстрації юрособи (у т. ч. і щодо бенефіціарів) застосовується кримінальна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 500 до 17 000 грн), або арешту на строк від 3 до 6 місяців, або обмеження волі на строк до двох років (ст. 2051 Кримінального кодексу).

За детальнішею інформацією та з переліком юридичних осіб, які обов’язково повинні подати інформацію, можна ознайомитися за посиланням.