Степанецька громада
Черкаська область, Черкаський район

Правильна самооцінка дитини - основа благополучного щасливого життя.

Дата: 18.02.2020 09:58
Кількість переглядів: 621

Фото без опису

Наша самооцінка - це усвідомлення, розуміння нами нашої власної неповторності, індивідуальності незалежно від слів, думок, поглядів та вчинків інших людей. Вона складається в процесі пізнання самого себе. Отож, самооцінка - досить суб’єктивне явище. Проте цей факт не зменшує її важливості.

Є кілька факторів, що впливають на самооцінку дитини, можуть знизити або підвищити її. Правильне батьківське виховання — це головний фактор розвитку адекватної самооцінки дитини. Від того, які стосунки у батьків із дитиною залежатиме те, як вона себе оцінюватиме у майбутньому, як потім дозволятиме іншим людям ставитися до себе.

Отже, батьки ретельно подумайте перед тим, як сварити свою дитину і говорити їй такі фрази:

  • «Ти нікчема! Нічого з тебе не вийде!»
  • «Ти боягуз, мухи злякався!»
  • «Ти незграба! Як завжди все зіпсував!»
  • «Ти слабкий задля таких справ! Це не для тебе!»
  • «Ось дивись, який твій друг Сашко розумний, не те що ти! Бери з нього приклад!»

Такі фрази провокують формування заниженої самооцінки. Іноді батьки жартома дитині говорять їх, не надають цьому значення, а у сина чи донечки натомість можуть почати розвиватися комплекс неповноцінності та психологічна травма. Фрази ж протилежні, з підвищеною увагою до маленької персони, також можуть зашкодити самооцінці дитини, тільки з іншого боку.

  • «Ти надзвичайна дитина! Таких немає на всьому білому світі!»
  • «Ти кращий серед всіх! Ти сама досконалість!»
  • «Ти всюди — найкращий! Тебе неможливо наздогнати!»
  • «Ти обов’язково переможеш! Куди їм усім до тебе?! Ти не маєш конкурентів!»
  • «Ось дивись, ти вже перегнав Сашка! Ти молодець!»

Якщо батьки постійно саме так говоритимуть, то у дитини може сформуватися завищена самооцінка. Але, коли дитина вийде в соціум, їй доведеться стикатися з різними людьми, які можуть бути в деяких питаннях успішнішими ніж вона. Дитина зрозуміє та адекватно оцінить свої вміння, вподобання і побачить, що вона не є найкращою. Це може спровокувати різку зміну самооцінки — з високої на занижену.

Як дізнатися, яка самооцінка у дитини?

Один із найпростіших  - тест «Сходинки».

Цю методику рекомендують проводити з дітьми старше 3-х років. На аркуші паперу треба намалювати сходинки. Малюкові треба пояснити, що на найнижчих щаблях перебувають неслухняні діти, у яких нічого не виходить, а на верхніх – навпаки (дуже слухняні, працьовиті, у яких все-все виходить). І попросити, щоб на цих сходинках дитина намалювала себе. По тому, на якому щаблі дитина розташує себе, робимо висновок про її  самооцінку. Найбільше повинні насторожити крайні варіанти: самий верх і останні ступені  внизу.

Зверніть увагу!

Дітям молодшого та середнього дошкільного віку властива неадекватно завищена самооцінка: вони не бачать своїх помилок, не можуть правильно оцінити себе, свої вчинки і дії.

Самооцінка дітей 6-7-річного віку стає вже більш реалістичною і, разом з тим, у незнайомій ситуації і незвичних видах діяльності їх самооцінка завищена.

      Занижена самооцінка у дітей дошкільного віку може свідчити про  відхилення у розвитку особистості.

           Якщо у вас виникають труднощі із виявленням системи уявлень дитини про те, як вона оцінює себе сама, як, на її думку, її оцінюють інші люди і як співвідносяться ці уявлення між собою, ви можете звернутись до психолога. За допомогою професійних методик та індивідуальної бесіди з дитиною спеціаліст зможе допомогти вам у цьому питанні та надасть рекомендації.

Загальні рекомендації з формування адекватної самооцінки і правильних уявлень про себе у дітей дошкільного віку:
1.Намагайтесь створити такі умови, щоб дитина росла в атмосфері любові, поваги, бережливого ставлення до її індивідуальних особливостей, зацікавленість у його справах і заняттях. Будьте впевнені та послідовні у своїх виховних впливах.
2. Якщо у дитини виникають труднощі у відносинах з однолітками, потрібно з'ясувати причину і допомогти дошкільнику набути впевненості у колективі.
3. Розширюйте і збагачуйте індивідуальний досвід дитини, підтримуйте будь-які спроби і починання дитини в різних видах  діяльності. Чим більше можливостей для активних самостійних дій, тим більше в нього можливостей для перевірки своїх здібностей і розширення уявлень про себе.

4. Завжди позитивно оцінюючи особистість  дитини, необхідно разом з ними оцінювати результати його дій, порівнювати зі зразком, знаходити причини труднощів і помилок і способи їх виправлення. При цьому важливо формувати у дитини впевненість, що вона впорається з труднощами, доб'ється хороших успіхів, у неї все вийде.

Любі батьки, перебувайте поряд та допоможіть дитині врівноважити свою самооцінку!

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь