ПАЦІЄНТИ, ЯКІ НЕ УКЛАДУТЬ ДЕКЛАРАЦІЇ, САМОСТІЙНО ПЛАТИТИМУТЬ ЗА МЕДПОСЛУГИ
Пацієнти, які не підпишуть декларацію з лікарем первинної ланки, не зможуть отримувати безкоштовні медичні послуги.
Підписуючи декларацію, пацієнт повідомляє Національну службу здоров'я України про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Саме тому цей документ так і називається — Декларація про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги. На основні цієї інформації, занесеної в реєстр, НСЗУ обчислює кошти, які за контрактом має отримати медична практика, до якої прикріпився пацієнт.
Звернення до лікарів-спеціалістів, призначені сімейним лікарем, будуть оплачуватися Національною службою здоров'я (після початку виплат за ці послуги в новій системі). Держава також оплачуватиме візити без скерування до гінеколога та психіатра. Якщо пацієнт звертається до лікарів-спеціалістів за власним бажанням, він самостійно сплачує вартість візиту.
Якщо раніше лікар потрапляв в ситуацію, де людина потребує екстреного втручання, він мав це зробити незалежно від того, чи підписав пацієнт декларацію. З 2020 року, коли медична реформа повністю запрацює, лікар не зобов'язаний надавати послуги первинної медичної допомоги людині, яка відмовляється підписувати декларацію.
Оскільки з 2020 року лікарі первинної допомоги будуть отримувати гроші тільки за пацієнтів, які обрали їх своїми лікарями і підписали декларації. Пацієнт зможе за власний кошт купити у лікаря необхідні йому медичні послуги не підписуючи з ним декларацію. Це не є незаконним, але не регулюється державою і оцінка якості цих послуг залишиться поза системами державного контролю якості.
Хто платитиме за медичні послуги лікарів-спеціалістів
Пацієнти підписують декларацію про вибір лікаря тільки з сімейним лікарем або терапевтом чи педіатром. Вузькі спеціалісти у поліклініках та лікарнях до 2020 року будуть працювати, як і раніше.
З 2020 року Національна служба здоров’я починає сплачувати за послуги на вторинній і третинній ланці, що ввійдуть в програму медичних гарантій. Ці послуги будуть надаватися безоплатно, якщо пацієнт звернувся за направленням сімейного лікаря або терапевта чи педіатра.
При цьому пацієнт зможе самостійно обирати вузького спеціаліста чи заклад, у якому отримає послугу. НСЗУ оплатить звернення на підставі інформації та документів, які надасть медзаклад до електронної системи охорони здоров’я. Для цього заклад складатиме звіт в електронній системі охорони здоров’я, в якому зазначається обсяг наданих медичних послуг та лікарських засобів.
На основні цієї інформації, занесеної в реєстр, НСЗУ обчислює кошти, які за контрактом має отримати медична практика, до якої прикріпився пацієнт.
З 2020 року ряд медичних послуг буде надаватись пацієнтам на безоплатній основі в рамках медичних гарантій. Частина медпослуг навпаки будуть повністю оплачуватись пацієнтом.
Які послуги буде покривати Національна служба здоров’я України:
— екстрену медичну допомогу та госпіталізацію, коли вона необхідна. Незалежно від того, чи є декларація;
— у 2020 році декларація потрібна буде не тільки для того, щоб отримати послуги сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. НСЗУ також зможе оплатити інші планові послуги, якщо у вас є електронний напрям. Отримати його можна буде у свого лікаря;
— продовжить працювати програма «Доступні ліки». У лікарнях при госпіталізації оплата послуги від НСЗУ включатиме ліки та витратні матеріали згідно Національного переліку лікарських засобів.
Які послуги не будуть покриватися:
Поліклініки, які стануть комунальними некомерційними підприємствами, отримають легальне право надавати платні послуги, які не покриватиме НСЗУ:
— немедичні послуги (поліпшені умови перебування в лікарні, масажі);
— медичні послуги без направлення лікаря;
— стоматологія (крім дитячої та екстреної);
— щеплення поза національного календаря щеплень;
— планова діагностика, консультації, амбулаторне або стаціонарне лікування без направлення лікаря.
Нагадаємо, що восени цього року на розгляд у Верховну Раду має бути поданий перший пакет гарантованих медичних послуг для населення, які можна буде отримувати повністю безкоштовно, при умові, що пацієнта на лікування направив його сімейний лікар, терапевт чи педіатр.
Всі інші медичні послуги, які не будуть включені до цього пакету, пацієнти зможуть отримувати в медичних закладах України за власний рахунок.