Степанецька громада
Черкаська область, Черкаський район

25 грудня – Різдво Христове за григоріанським календарем. Історія, традиції, прикмети

Дата: 25.12.2019 20:14
Кількість переглядів: 480

Фото без опису

Сакральний зміст Різдва Христового для українців: що нам обіцяє це свято і які з наших традицій найкращі

День народження Господа нашого і Спасителя – Різдво Христове – одне з найвеличніших свят, яке відзначається усіма християнськими церквами світу (православними, католицькими, протестантськими), багатьма державами світу, організаціями, спільнотами, родинами.

За Григоріанським календарем святкування припадає на 25 грудня, за Юліанським – на 7 січня. Більшість християн усього світу величають народження Сина Божого 25 грудня. І це – не лише католики, а й протестанти, яких більшість у США та Європі, православні США, Канади, Греції, Туреччини, Румунії, Болгарії, греко-католики Канади та інших країн. За юліанським календарем – Росія, Казахстан, Киргизстан, Сербія, Грузія і до цього року – Україна.

Цьогоріч нарешті й ми на законодавчому рівні приєдналися до цієї двомільярдної частини світу зі святкуванням Різдва Христового. Розмови про бажання зробити це розпочалися давно, багато українців і раніше свідомо змінили дати свого святкування Різдва із 7 січня на 25 грудня. Бо саме так у нас було ще з 1923 року, коли на Всеправославному Соборі в Константинополі ухвалили 25 грудня як Різдво Христове для всіх православних християн.

Проте радянська влада цілеспрямовано змінювала власною ідеологією все, що зародилося і стало традицією у нас значно раніше. А у 1929 році вона перемогла і в царині духовності та, за традицією, внесла і тут свої корективи, скасувавши Різдво взагалі і встановивши навзамін своє свято – Новий рік.

Оскільки наші законодавці відновили справедливість загальнохристиянського святкування, можна було б полегшено зітхнути і готувати кутю та 12 страв у відроджений Святвечір, 25 грудня.

Але ось уже багато років, як звичаї святкування 7 січня в кожній родині набули особистісного значення,  власного забарвлення, виробилися унікальні звичаї, символи, прижилися певні цінності, тому багато українців за традицією святкуватиме Різдво 7 січня.

Напевне, лише законодавчі зміни – це лише частина роботи в цьому напрямі, має ще пройти певний час, щоб усе стало на свої місця остаточно. А наразі, принаймні у 2017 році,  кожна родина для себе вирішуватиме, коли вона святкуватиме велике Різдво. Тим паче, жодна писемна пам’ятка не дає точного свідчення – ні року, ні місяця, ні дня, – коли саме народився Син Божий. 

Головне – знати про те, що в ці дні Господній Син був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. І що вже його народження поділило історію на “до нашої ери” та “нашу еру”. Українці й славні тим, що сотні років попри все бережуть традиції і звичаї, трепетно ставляться до всього духовного, що отримали у спадок, удосконалюють і розвивають його. І Різдво Христове – яскраве тому підтвердження.

25 грудня - Різдво Христове за григоріанським календарем

Прикмети на Католицьке Різдво 25 грудня

Велику увагу приділяють у свято католицького Різдва прикметами, які багато в чому допомагають спрогнозувати майбутнє. Тому рекомендуємо ознайомитися з деякими з них.

Сніг на Різдво — до хорошого році.

Заметіль у переддень Різдва — буде раннє листя.

Сильні холоди на Різдво — до багатого врожаю.

Якщо Різдво тепле, буде холодна весна.

Власникам каміна не рекомендується гасити його до світанку.

Різдвяні дзвоники сповіщають про наближення злих духів, а різдвяні свічки захищають святковий стіл від холоду і сил темряви. Різдвяний вінок охороняє мешканців будинку від несподіваного приходу злих сил.

Якщо ви прочитаєте церковний календар на грудень, ви побачите, що на кожну релігійну дату є своє розпорядження і свої заборони. В цьому плані католицьке Різдво не виняток.

Що не можна робити на католицьке Різдво

Що не можна робити на католицьке Різдво

В першу чергу, не можна фізично працювати: краще таку працю відкласти на потім або зробити все заздалегідь.

Також не можна шити. Багато вірять, що рукоділля в церковні свята загрожує раптовою сліпотою або глухотою.

Не можна на католицьке Різдво ходити в ліс на полювання. Раніше вважалося, що в такий святий день мисливець загине від холоду або стане жертвою того, на кого полює.

Не можна економити на святі. Чим більше витрачено грошей на пристрій різдвяного свята, тим більший достаток чекає сім’ю в найближчому році.

Не можна сідати за різдвяний стіл у вживаному одязі, інакше чекає невдача.

Не можна на католицьке Різдво надягати чорне, інакше прийде біда.

Віруючі люди ніколи не будуть гадати на Різдво. Для цього є спеціальний період з 12 дня Святок до Хрещення.

Не можна лихословити, сперечатися або сваритися, особливо за столом.

Не можна до сходу першої зірки обідати: тільки дітям дозволено перекус.

Також треба пам’ятати, що католицьке Різдво — родинне свято, яке треба провести в святковій атмосфері і не забувати про доброту і милосердя по відношенню до інших людей. Гарного свята!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь