Захистимо дітей від насильства
Насильство над дітьми - це глобальне проблема, яка стала очевидною лише протягом останніх двадцяти років. Дослідження показують, що близько 1 мільярда дітей у світі страждають від фізичного, сексуального, емоційного насильства або недбальства щороку. Насильство над дітьми ставить під загрозу глобальний розвиток людства. Коли діти стають свідками або жертвами емоційного, сексуального чи фізичного насилля, це завдає шкоди їх здоров'ю, добробуту та майбутньому. Проблема насильства стосується не лише для окремих дітей або сімей, а є загрозою сталому розвитку суспільства в цілому.
Дані по Україні свідчать, що проблема насилля над дітьми залишається значною мірою недооціненою в країні. Згідно зі звітом ЮНІСЕФ 2018 року, 42% батьків вважають, що емоційне насилля є допустимим задля навчання. Частка тих, хто допускає застосування фізичної сили до дитини у якості дисциплінарної міри, становить 14%.
Дуже болючим питанням залишається сексуальне насильство над дітьми. Це прихована проблема, точну кількість потерпілих установити надзвичайно складно. Важко усвідомити наскільки поширене сексуальне використання і як це травмує дітей, що стають його жертвами. Наразі відомо, що 21 % дітей зазнавали сексуального насильства. В 10% винуватцями були чужі люди, в 32 % - знайомі люди, а в 58% діти страждають від членів сім’ї.
Щорічно в ЗДО «Білочка» села Степанці проводиться просвітницька робота з дітьми старшого дошкільного віку, присвячена цій темі. За програмою «Навчіть дитину захищатися» під час інтерактивних бесід діти запам’ятовують п’ять правил: (1) Тут мене не торкайся! (2) Твоє тіло належить тільки Тобі! (3) Розкажи про секрети, які Тебе турбують! (4) «НІ» означає «НІ»! (5) «Ні – біжи – розкажи!» . Вони покликані навчити дитину правил безпечної поведінки та навчитись застосовувати їх у повсякденному житті.
Згідно матеріалу, створеного Українським фондом «Благополуччя дітей» в рамках проекту «Навчання дітей захисту від сексуального насильства» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні приводом для занепокоєння близьким та рідним дитини можуть бути такі фактори:
- відмова дитині у приватності;
- наполегливість у фізичних проявах любові;
- надмірна цікавість щодо сексуального розвитку дитини;
- пошук нагоди залишитися наодинці без свідків;
- більшість вільного часу з дітьми, а не з людьми свого віку;
- регулярна пропозиція послуг няні безкоштовно;
- запрошення дитини на прогулянки та поїздки на канікулах;
- дорогі подарунки або гроші без видимих причин;
- часті відвідани дитини у ванній кімнаті;
- ставлення до певної дитини як до улюбленої;
- надмірна опіка або суворе обмеження контактів, особливо з протилежною статтю.
Обов’язково зверніть увагу, якщо дитина:
- уникає залишатися наодинці;
- проявляє несподіваний страх перед дорослою особою;
- боїться певних місць або людей;
- натякає на певні таємниці;
- описує поведінку дорослої людини, яка намагається її спокусити;
- пригнічена, жаліється на фізичні нездужання, які не мають медичного обґрунтування.
Насильство над дітьми можна зупинити. Йому необхідно запобігти. Потрібно лише докладати спільних зусиль, шукати ефективні шляхи, щоб досягнути цієї мети.