A A A K K K
для людей із порушенням зору
Степанецька громада
Черкаська область, Черкаський район

ЧИСТО НЕ ТАМ, ДЕ ПРИБИРАЮТЬ, А ТАМ, ДЕ НЕ СМІТЯТЬ…

Дата: 25.03.2019 20:54
Кількість переглядів: 704

Фото без опису

Кожен день, не замислюючись, ми відправляємо у сміттєвий бак найрізноманітніші відходи: папір, поліетиленові пакети, батарейки, скло, деталі від електроприладів та багато чого іще... Але деякі види цього сміття є небезпечними і потребують особливої утилізації. Що ж це за відходи?

Що не можна викидати в загальний сміттєвий бак:

Батарейки та акумулятори не можна викидати до загального сміттєвого баку, і це багато хто знає. На сміттєвих полігонах вони викликають загоряння, а під час спалювання сміття - вибухають. При цьому в повітря виділяються дуже шкідливі речовини — діоксини. Важкі метали: свинець, кадмій і ртуть, які містяться в батарейках, потрапляють в ґрунт і воду, отруюючи їх. Ртуть під дією мікроорганізмів перетворюється на більш токсичні сполуки - метил ртуті, які потрапляють в харчовий ланцюжок і повертаються до нас разом з їжею. Щоб отруїти 20 кв. м. ґрунту, вистачить 1 пальчикової батарейки.

Серйозна загроза для життя людини і екології спонукала створити мапу, де відзначені спеціальні пункти прийому відпрацьованих батарейок та акумуляторів в різних містах України. Але батарейки — не єдиний вид сміття, який вимагає спеціальної утилізації.

Ліки

Таблетки, порошки та інші види фармацевтичних препаратів містять складні хімічні сполуки і можуть бути дуже токсичними. Шкоду від викинутих в урну ліків можна порівняти з пестицидами — отрутою, яка міститься в сільськогосподарських культурах, отруєній землі та воді.

Люмінесцентні лампи та скляні термометри

Люмінесцентні лампи містять пари ртуті, які випромінюють ультрафіолет. Це випромінювання перетворюється на видиме світло люмінофором, який нанесений на внутрішню частину колби лампи. Тому всі енергозберігаючі лампи, які працюють за таким принципом, в більшій чи меншій кількості містять ртуть. Наприклад, лампа у вигляді труби містить до 50 мг ртуті, компактна лампа — до 6 мг, лампа з парами ртуті високого тиску — до 600 мг.

Скляні термометри містять близько 500 мг ртуті.

При пошкодженні ртутьвмісної лампи або градусника потрібно якомога швидше зібрати ртуть і відвезти до спеціального центру для безпечної утилізації. Що стосується відпрацьованих ртутьвмісних ламп, то на сьогодні в Україні діє тільки один завод, який приймає лампи від населення.

Комп'ютери та електроніка

Всі види електроніки містять небезпечні метали:

Кадмій належить до високонебезпечних речовин. Великі дози викликають деформацію скелета, переломи. Кадмій накопичується у внутрішніх органах і викликає рак.

Свинець викликає нервові розлади, захворювання нирок і мозку.

Ртуть відноситься до 1-го класу небезпеки. Вона накопичується в нирках, викликає проблеми дихальної та нервової системи, мозку, пригнічує роботу печінки і нирок.

З цих причин всі види електроніки вимагають спеціальної утилізації.

Садові хімікати

Добрива, гербіциди, пестициди та інші речовини, які використовуються в садівництві, не можна викидати в урну або виливати в унітаз. Кращий варіант- здати до спеціального центру утилізації.

Ці хімічні речовини здатні накопичуватися в рослинах, плодах, ґрунті та воді. Через свою токсичність багато садівників відмовляється від використання подібних препаратів на користь органічних і природних засобів.

У документальному фільмі «Локальні рішення глобальних проблем» режисерки Колін Серро розповідається про проблему спустошення землі через використання величезної кількості хімікатів та альтернативні рішення, які допоможуть вийти з цієї ситуації.

Лак, фарба, клей

Ці речовини містять розчинники та інші токсичні хімікати. Після висихання вони стають менш небезпечними.

Є ще десятки фактів, які кричать про те, щоб українці нарешті задумалися про сміттєві проблеми і їх наслідки. Адже багато хто навіть не розуміє, куди сміття дівається після того, як його вивозять з двору.

Спалювати листя та гілля не можна, викидати в контейнер — також

Проблеми з утилізацією такого сміття досить часто постають перед жителями нашої громади. Не полишає питання: що ж дозволяється викидати до сміттєвих баків, а що ні?

Нині майже щодня жителі сіл  потрапляють під хімічну атаку. Усі ці жахи відбуваються просто на вулиці і викликані вони таким невинним, на перший погляд, явищем, як спалювання опалого листя, сміття та залишків рослин. При цьому до контейнерів викидати листя і рештки рослин не можна. Чимало людей вважають, що на території власного двору чи саду можна робити що завгодно. Існує ціла низка документів, які категорично забороняють спалювати у населених пунктах опале листя та інші залишки рослин. Та постає питання: що ж можна викидати до сміттєвих контейнерів?

Легше сказати, чого не можна викидати до сміттєвих баків - це рідкі нечистоти, будівельне сміття, відходи домашньої худоби та залишки рослин і листя. Досить багато людей викидає сміття без сміттєвих пакетів. При цьому жаліючись, що біля баку неприємний запах.

Для вивозу будівельного та іншого не побутового сміття потрібно замовляти спецтранспорт.

Ще один момент – переповнені баки.

Контейнери зі сміттям часто бувають переповнені, адже туди іноді скидають не лише побутові відходи, але й старий одяг, меблі, вікна, гілки дерев, побутову техніку, негабаритне сміття, тощо. Все це нестерпно смердить, розводяться гризуни та комахи. Також, під час вивезення сміття, працівникам СКП «Благоустрій» з тієї спільної купи сміття важко виокремити лише сміття, яке можна без проблем завантажити на спеціальний автомобіль, який надає послуги з вивезення побутових відходів згідно з маршрутом.

Контейнери виставляються відповідно до нормоутворення сміття +25% резерв при умові, що користувачі не будуть викидати в ці контейнери рештки городини, будівельне сміття та великогабаритні речі. Контейнер на це не розрахований, тому буває так, що бак вже заповнений вщент ще до того часу, коли за графіком його повинні звільнити. Тож, для того, щоб жителям нашої громади було зручно та безпечно користуватися сміттєвими баками, потрібно міняти менталітет громадян, вчити дітей, молодь та доросле населення сортувати сміття та з повагою відноситися до праці людей, які дбають про наш благоустрій.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь