Сортуємо заради майбутнього!
Сьогодні Україна робить лише перші кроки в напрямку осмисленого споживання і дбайливого ставлення до навколишнього середовища. Як показує світова практика, єдиний ефективний спосіб навчити людей сортувати сміття (крім жорсткого законодавства) - починати виховувати і плекати цю звичку в дитячих садах і школах, а також у своїх сім'ях.
Почати дуже просто!
Сортуючи сміття, ви робите світ навколо вас трохи чистіше, дбаєте про майбутнє ваших дітей і онуків. Але можна не зупинятися на своїй сім'ї, і розширити еко-активність за межі будинку. Сьогодні більшість шкіл, невеликих компаній і підприємств позитивно ставляться до екологічних ініціатив. Просто не завжди знаходиться людина, яка в усьому розбереться, розповість про це іншим і організує роботу.
Якщо ви і ваша дитина захопилися екологічною темою, можете запропонувати сортувати відходи в школі. Почати можна з простого - макулатури і пластикових кришок. Для цього достатньо придбати кілька боксів, які будуть стояти в холі школи або окремому класі. Якщо немає бажання купувати бокси, можна зробити ще простіше - організувати макулатурний день раз на місяць. Нехай діти збирають макулатуру вдома, а в школу приносять у встановлений день. До речі, якщо макулатуру централізовано буде здавати вся школа, за нею можуть приїхати фірми, що займаються переробкою вторсировини. А зароблені гроші можна витратити на розвиток екологічних ініціатив в школі. За підрахунками організації «Україна без сміття», школа, в якій навчається близько тисячі дітей, може заробляти на здачі макулатури близько 40-60 тис. гривень на рік.
Як розвивати активну екологічну позицію у дитини?
Навчити молоде покоління піклуватися про нашу планету — одне з першочергових завдань сучасних батьків. Говорити про те, у якому поганому стані зараз знаходиться наша «домівка» можна дуже довго, більш того — весь світ невпинно наближається до екологічної катастрофи. Тому зараз все більше країн приділяють велику увагу переробці сміття та екологічному вихованню молодого покоління.
В прищепленні дитині звички прибирати та сортувати сміття ключову роль відіграє батьківський приклад. Погодьтеся, мама, яка кидає обгортку з морозива посеред вулиці, навряд чи прищепить дитині правильну екологічну поведінку.
Знання, навички і звички, отримані від рідних людей, дуже важливі для дитини, і визначають її вчинки в майбутньому. Тому дбайливо ставитися до планети потрібно починати вдома і залучати до цього дітей.
Розкажіть дитині для чого потрібно прибирати та сортувати сміття
Діти допитливі від природи, тож задовольняйте їхню потребу в інформації та пояснюйте важливість дбайливого ставлення до навколишнього середовища. Дитина буде більш мотивована, якщо чітко знатиме для чого потрібно сортувати сміття.
Почніть сортувати сміття вдома
Сортування може стати цікавою грою, адже діти можуть перетворити будь-яку нудну справу на веселі розваги.
Ходіть в магазин з екосумкою
«Пакет не треба» — це флешмоб, який стає дедалі популярнішим. Покажіть дитині, що купу поліетиленових пакетів можна замінити зручним ранцем або стильною екоторбою, які не тільки практичні, але і не будуть шкодити довкіллю.
Дивіться фільми і відеоролики про природу та екологію
Для сімейного перегляду цікавим буде фільм «Home». Також можете подивитися недавній відеокліп гурту ONUKA під назвою «STRUM», який спонукає задуматися над нашою поведінкою.
Вирощуйте кімнатні рослини
Рослини потрібні не тільки для прикраси інтер’єру, але і для очищення повітря і збагачення його киснем. Вирощування рослин — захоплююче і корисне заняття як для дітей, так і для дорослих. Крім цього, ви можете залучити дітей до озеленення та висадити разом деревце. У багатьох громадах щорічно відбуваються акції з озеленення, до яких можна приєднатися.
Віддавайте перевагу екологічно чистим товарам
Вибирайте скляну тару, замість пластикових пляшок, відмовтеся від одноразового посуду та поліетиленових пакетів. Віддавайте перевагу упаковці з маркуванням вторинної переробки.
Вибирайте іграшки з натуральних матеріалів
Сучасні мами й тата все частіше купують своїм малюкам іграшки з дерева, натуральних тканин та від надійних виробників. Приємно, що й українські виробники не стоять на місці та пропонують якісні екоіграшки.
Долучайтеся до святкування Дня довкілля та Міжнародного Дня Землі
Ці свята традиційно відзначають 20 та 22 квітня відповідно. В ці дні проводиться екологічний суботник, долучитися до якого можуть всі охочі. Однак можна не чекати наступної весни, щоб подбати про своє рідне місто чи село.. Адже ж завжди можна зробити добру справу — посадити деревце, розбити клумбу для квітів, прибрати сміття, зробити годівничку для птахів.
Підтримуйте позицію дитини
Сьогодні екологічному вихованню молоді приділяють все більше уваги. В школах проводяться уроки, на яких дітей вчать сортувати та утилізувати сміття. Екологічні організації, такі, як «Екологічний рух Черкащини» впроваджуватимуть освітні проекти, у рамках яких проводитимуть лекції для вчителів, школярів, студентів та інших категорій населення.
Тож одного дня ваша дитина може прийти додому та розказати вам про важливість сортування сміття. Підтримайте дитину та створіть необхідні умови для екологічного виховання.