Степанецька громада
Черкаська область, Черкаський район

Які права та обов’язки мають українські військовослужбовці

Дата: 20.09.2023 18:31
Кількість переглядів: 300

Фото без опису

Канівське бюро правової допомоги інформує:
«Які права та обов’язки мають українські військовослужбовці»

      Військовослужбовцем є громадянин України, який проходить службу в Збройних силах або у інших військових формуваннях, які створені відповідно до законодавства.
    До військовослужбовців відносяться: офіцери, прапорщики, мічмани, строкова служба, служба за контрактом ЗСУ, Державна прикордонна служба, Служба безпеки України, війська цивільної оборони, інші військові формування, які створено у відповідності до українського законодавства, жінки-військовослужбовці, а також курсанти військових навчальних закладів. Всі військовослужбовці мають військові звання, користуються певними соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, мають зобов'язання громадян України, які передбачені Конституцією України.
    Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням певних особливостей. Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (стаття 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 
    Правова допомога Захисникам України та їхнім сім’ям — один із основних та актуальних напрямків роботи юристів БПД, особливо в умовах воєнного стану. 
 Гарантії дотримання прав і свобод військовослужбовців
   Права військовослужбовців закріплені у Законі України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
 У відповідності до ст. 2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та члені їх сімей”, військовослужбовці та члени їх сімей не можуть бути обмежені у правах і свободах, які визначені законодавством України.
 Соціально-економічні права військовослужбовців
право на достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, зокрема право на отримання підйомної допомоги та добових при переїзді на нове місце служби (статті 9 та 91);
право на соціальну та професійну адаптацію (пункт 5 статті 8);
право на охорону здоров’я, медичну та соціально-психологічну допомогу (стаття 11);
право на забезпечення жилим приміщенням (стаття 12);
право на безоплатний проїзд (стаття 14);
право на звільнення від штрафних санкцій та пені за невиконання зобов’язань (пункт 15 статті 14);
право на санаторно-курортне лікування (стаття 11);
право на пенсійнез абезпечення (стаття 15);
право на отримання одноразової грошової допомоги у разі звільнення (пункт 2 статті  15);
право на отримання грошової допомоги на оздоровлення та державної допомоги сім’ям з дітьми (пункт 3 статті 15);
право на відшкодування заподіяної шкоди (стаття 17);
право на оскаження неправомірних рішень та дій (стаття 19).
право на отримання статусу учасника бойових дій (пункт 19 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
право на догляд за дитиною (стаття 141 Сімейного кодексу України). Але батько-військовослужбовець має право піти у відпустку по догляду за дитиною лише в мирний час.
Трудові права (згідно із Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”):
 обмеження відносно звільнення (п. 2 ст. 8);
 поновлення на військовій службі (посаді) (ст. 8);
 право на працевлаштування після звільнення з військової служби (п. 3 ст. 8);
 право на дострокове звільнення від проходження військової служби (абзац 2 п. 3 ст.8);
 мають переважне право щодо укладення контракту на проходження військової 
служби (п. 6 ст. 8);
 право на визначення тривалості службового часу і часу відпочинку (ст.10);
 право на відпустки (ст .101)
          А також – право на працю та рівні права у соціально-економічній сфері (ст. 119 Кодексу законів про працю України, Закон “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”).
    Право на безоплатну правничу допомогу
    Крім того, військові мають право на безоплатну правничу допомогу (п .17, 18 ч.1 ст. 14 Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”), що полягає в захисті, здійсненні представництва інтересіву судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та перед іншими особами, складанні документів процесуального характеру (позовів до суду).
   Інші права військовослужбовців
   Політичні права: ст. 5 Закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” – Військовослужбовці мають право на участь у виборах і референдумах, створювати свої громадські об’єднання у відповідності до українського законодавства.
   Культурні права:
 право на свободу наукової, технічної та художньої творчості (ст.54 Конституції України;
право на навчання (у тому числі на отримання після дипломної освіти) у військових навчальних закладах, відповідних підрозділах підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації військовослужбовців (ст. 13 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
  Релігійні права: на свободу віросповідання та світогляду (ст. 35 Конституції України).
  У відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ніхто не може перешкоджати задоволенню військовослужбовцями своїх релігійних потреб. Військовослужбовці та резервісти мають право сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної релігії, відкрито висловлювати переконання щодо віросповідання. Військовослужбовці можуть придбати, володіти й використовувати релігійну літературу будь-якою мовою, а також інші предмети та матеріали релігійного призначення.
  У відповідності до ч. 8,9 ст. 17 Закону України «Про Збройні Сили України», військовослужбовці та резервісти можуть відправляти, одноособово чи колективно, релігійні культи і ритуальні обряди, проводити релігійну діяльність з додержанням вимог Конституції України та законів України. Командування військових частин зобов'язано надавати можливість військовослужбовцям брати участь у богослужіннях і виконанні релігійних обрядів (ч. 3 ст. 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).
   Обов’язки військовослужбовців:
 захищати Україну, виконувати завдання оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності (ст. 65 Конституції України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV);
 сплачувати податки та збори (ст. 67 Конституції України);
 додержуватися Конституції України та законів України (ст. 68 Конституції України);
 дотримуватися військової дисципліни (Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року №551-XIV);
 дотримуватися, передбачених законодавством зобов’язань під час перебування у  відрядженні (пункт 146 Розділу V Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153).

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь