Які наслідки для організму має ПТСР

Дата: 11.04.2022 11:28

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – реакція на травмуючі обставини.

ПТСР вважається серйозним розладом, який може призвести людину до знемоги чи нанести шкоду її соціальній, професійній та іншим важливим сферам життєдіяльності.

Переживаючи ПТСР, людина може відчувати:

• нездатність згадати важливі аспекти події;
• перебільшені негативні переконання чи очікування щодо себе/оточення;
• хронічний негативний емоційний стан;
• почуття відчуження;
• хронічну нездатність відчувати позитивні емоції;
• саморуйнівну поведінку;
• труднощі з концентрацією уваги та засипанням.

Також у людини з ПТСР можуть розвиватися хронічні або повторні переживання нереальності навколишнього світу (дереалізація). Це небезпечно тим, що світ/довкілля починає здаватися чимось нереальним, безбарвним і неживим.

Такий стан може включати зорові спотворення: розмитість, підвищення гостроти зору, спотворення відстані.

Особа, яка переживає ПТСР, доволі часто починає вважати, що вона якась не така. Такі думки змушують людину приховувати свій стан, соромитися його, а це стає на заваді для звернення по допомогу.

Кожна людина по-різному переживає травматичні події, а ПТСР це одна з реакцій на такі події, і тому це нормально у зв’язку з ненормальними обставинами.

Проте пам’ятайте, що краще завчасно звернутися до спеціаліста, аби не поглиблювати свій стан до критичної точки.

«Вибухи вже не лякають...»
«Новини страшні, але я більше не можу плакати…»
«Мені здається, я нічого не відчуваю…»

Емоційне оніміння: психічний розлад чи реакція на стрес?

Емоційне оніміння — це певний процес (психічний та емоційний) відключення почуттів у відповідь на травмуючу подію.

ЕО може бути побічним ефектом ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), тривоги або одним із симптомів депресії.

У деяких випадках такий стан може свідчити про те, що людина не готова боротися з негативними емоціями, тому відштовхує їх, щоб уникнути необхідності їх пропрацьовувати.

Люди, які відчули емоційне оніміння, описують це як «внутрішню пустоту», «повну відсутність емоцій» тощо.

Коли відчуваєте, що оніміння може бути у вас, спробуйте протидіяти цьому:

• рухайтесь;
• робіть фізичні вправи;
• робіть речі, які полюбляєте;
• нормалізуйте свій сон (не менше ніж 8 годин здорового сну);
• спілкуйтесь з рідними та друзями;
• додайте до раціону рослинну їжу.

Якщо ви не можете впоратися самостійно, то краще звернутися по допомогу до спеціаліста.

Нагадуємо, наші психологи чи психотерапевти готові вам допомогти. Опишіть коротко вашу ситуацію на tellme.com.ua, і наші спеціалісти зв’яжуться з вами. Це анонімно та безкоштовно.

Галина Волошина, психологиня