10 жовтня - Всесвітній день психічного здоров’я.

Дата: 10.10.2020 08:44

Психічне здоров’я – стан душевного благополуччя, що характеризується відсутністю хворобливих психічних проявів і забезпечує адекватну умовам навколишньої дійсності регуляцію поведінки і діяльності людини. Тобто психічне здоров’я – основа благополуччя людини і ефективного функціонування суспільства.

В Україні Всесвітній день психічного здоров'я відзначають з 1992 року. Він створений за ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я , щоб привернути увагу до цієї проблеми, інформувати суспільство про способи зміцнення психічного здоров’я, запобігати психічним розладам й ефективно лікувати їх.

За статистичними даними на планеті на сьогодні близько 25% людей тимчасово або постійно страждають від психічних розладів та хвороб. Згідно статистики в Україні 1,2 млн. жителей (це більше 3 % всего населення) страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає. Близько половини всіх психічних розладів починаються ще у віці до 14 років, їх відмічають у п’ятої частини всіх дітей і підлітків.
            В Європі нервові та психічні хвороби є другою по величині загрозою після серцево-судинних захворювань. Так, з 850 млн. чоловік, які проживають на території Європейського регіону ВООЗ, за підрахунками вчених, близько 100млн. страждають на тривожні стани і депресії; більше 21млн. чоловік – від наслідків алкогольної залежності; більше 7млн. чоловік уражені хворобою Альцгеймера й іншими формами слабоумства; по 4млн. – приходиться на хворих шизофренією, підвладних маніакально-депресивним станам та розладам панічного типу.

Найважливіше, що втрачає людина через нервово-психічні розлади – це працездатність.

Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні й економічні катаклізми в країні, а провісниками захворювань є стреси. Стреси здебільшого призводять до неврозів. А від неврозу один крок до непоправних психічних розладів. До речі, медики давно вже встановили перелік людей, найбільш схильних до стресів. Це шахтарі, пожежники і самі ж лікарі. Є в цьому списку вчителі, психологи та журналісти.  Стреси стали складовою частиною життя сучасної людини. Люди борються з ними, не замислюючись про те, що потрібно не боротися, а не допускати їх.

До найбільш ефективних способів підвищення стресостійкості та профілактики порушень психічного здоров’я відносять виконання наступних заходів:

• знайдіть час побути наодинці із собою і записати в блокноті все, що викликає у вас занепокоєння (першопричини Вашого стресу);
  •  складіть план по зменшенню впливу виявлених стресових факторів на Ваше життя (наприклад, уникайте або максимально обмежуйте час спілкування з неприємними для Вас людьми);
  •  намагайтеся контролювати прояв негативних емоцій стосовно оточуючих, будьте зібрані та стримані;
  • не приховуйте образи, одразу вирішуйте тривожні ситуації, робочі/учбові конфлікти;
  •  виділіть більше часу на приємні для Вас заняття (наприклад, хобі, спілкування з приємними людьми, рідними, близькими) та, обов’язково, – на відпочинок (максимально ефективно використовуйте час, щоб не лягати спати надто пізно та хоча б 20хв протягом дня приділяйте розслабленню);
  • не залишайтеся наодинці зі своїми переживаннями – поділіться своїми проблемами з іншими людьми (друзями, родичами або колегами);
  • правильно харчуйтеся (наприклад, антистресовими продуктами вважають шоколад, насіння соняшнику, банани, лосось, перець чилі, овсяника, твердий сир), уникайте надмірного вживання алкоголю, кофеїну, краще відмовитися від шкідливих звичок повністю;
  • допоможуть зняти психічну напругу прогулянки на свіжому повітрі, фізичні навантаження, заняття спортом, масаж, медитативні техніки;
  • дотримуйтесь графіка сну, перед сном не дивіться телевізор (краще почитайте хорошу книгу або послухайте спокійну негучну музику), а коли засинаєте намагайтеся мінімізувати сторонні шуми і подразники.

Якщо Ви відчуваєте, що не в змозі самостійно впоратися зі стресом і проблемами у Вашому житті, щоб уникнути можливих негативних наслідків, обов’язково зверніться за професійною допомогою. Не займайтеся самолікуванням без консультації фахівця!

Будьте уважними один до одного та оберігаймо власне психічне здоров’я.