Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу

Дата: 26.04.2020 10:39

26 квітня 1986 року - Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу. Указом Президії Верховної Ради УРСР у 1990 році 26-е квітня було проголошено "Днем чорнобильської трагедії". Також Генеральна Асамблея ООН 8 грудня 2016 резолюцією A/RES/71/125 проголосила Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу днем пам’яті, що відзначається щорічно 26 квітня, починаючи з 2017 року. 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС внаслідок техногенної катастрофи було зруйновано реактор 4 енергоблоку. Радіоактивні речовини, що потрапили в повітря, розсіялися не тільки над Україною, а й багатьма країнами Європи – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався. Україна звернулася до міжнародної спільноти щодо проведення конкурсу проектів із перетворення об’єкта «Укриття». Проект новго конфайнмента повністю профінансовано Європейським банком реконструкції та розвитку: кошти на будівництво, а це близько 1,5 млрд. євро, надали 40 країн-донорів. Зрештою, 10 серпня 2007 був підписаний Контракт щодо будівництва НБК, а 29 жовтня 2007 почалися роботи. 29 листопада 2016 Арку НБК було насунуто на об’єкт «Укриття». Нині Новий безпечний конфайнмент над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС готують до введення в експлуатацію. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065. Також в Україні відзначають щорічно 14 грудня День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Це день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. День встановлено в Україні згідно з Указом Президента України «Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» від 10 листопада 2006 р. № 945/2006.