Всесвітній день донора

Дата: 14.06.2018 12:15

Сьогодні світове суспільство, визнаючи неоцінений дар людей, які добровільно і безкоштовно дають свою кров для збереження здоров’я або й самого життя, інших людей, відзначає Всесвітній день донора. Адже кожен третій мешканець планети хоча б раз у житті потребує донорської крові, відзначають в управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації.

У Черкаській області щорічно здають кров біля 15 тисяч донорів. Більше 1600 донорів Черкащини нагороджені званням «Почесний донор України», тобто здали кров 40 або більше разів в повній фізіологічній дозі (450 мл).

Відзначимо, ініціаторами проведення Дня донора вперше у 2004 році виступили міжнародні організації: Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна федерація Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові і Міжнародне товариство переливання крові. Дата обрана не випадково. У цей день народився Нобелевський лауреат Карл Ландштейнер, який зробив видатні наукові відкриття в області вивчення крові. Зокрема, він відкрив АВОсистему поділу крові на групи, що в подальшому дало можливість використовувати донорську крові для лікування.

У День донора Всесвітня організація охорони здоров’я привертає увагу суспільства до необхідності регулярного давання крові, запобіганню її нестачі в лікарнях і клініках, закликає до добровільної та безоплатної здачі крові.

Довідково:

Здавати кров не шкідливо. Людський організм еволюційно пристосований до кровопускань. Здача крові на регулярній основі сприяє  самооновленню всього організму. У постійних донорів рідше спостерігаються інфаркти,  сердечні напади, атеросклероз, залізодефіцитна анемія та інше. Здача крові покращує емоціональний стан  людини, донор має більше шансів на виживання в надзвичайних умовах. Нарешті, донорство сприяє  усвідомленню своєї соціальної значимості  і підвищує свою гідність.

Ви можете стати донором, якщо:

• У Вас гарне здоров’я і самопочуття.
  • Ви старші 18 років.
  • Ваша вага не менше 50 кг.
  • Температура Вашого тіла не перевищує 36.6 ±0.3 ºC.
  • Ваш кров’яний тиск в діапазоні 160/90 до 110/60.
  • У Вас пульс ритмічний від 60 до 90 ударів у хвилину
  • Ви не вживали алкоголь протягом 48 годин до здачі крові.
  • Ви не палили за 2 години до дачі крові.

Перед дачею крові треба дотримуватись певних правил:

• Добре відпочити, виспатись;
  • Режим харчування донорів має деякі особливості: напередодні кроводачі потрібно виключити з раціону жирну їжу (масло, сало, жирні м’ясо та рибу, молоко, сметану, яйця, морозиво) через те, що кров насичується жировими речовинами і стає непридатною для переливання хворим. В ці дні можна вживати нежирні відварені м’ясо та рибу, каші, картоплю, відварені та сирі овочі та фрукти, соки, компот, житній та не здобний хліб;
  • В день давання крові необхідно з’їсти легкий сніданок: чай або сік, печиво, білий хліб;

Перелік протипоказань для донорства:

• Венеричні захворювання
  • ВІЛ
  • Гепатит
  • Туберкульоз
  • Психічні захворювання
  • Злоякісні новоутворення
  • Ішемічна хвороба серця
  • Гіпертонічна хвороба
  • Пороки серця
  • Атеросклероз
  • Тромбофлебіт