Дякуємо за мирне небо

Дата: 02.02.2018 09:35

Чорною хмарою нависла над землею війна, перервавши її мирний розвиток. Вже влітку 1941 року територія Степанець була окупована німецькими загарбниками. Харківка (куток, де знаходилась школа механізації) була вщент спалена гітлерівцями. Частково зазнала руйнувань і школа механізації.З 1941 по1944 рік село перебувало в окупації. Як свідчить довідка, видана Степанецькою сільською радою, в березні 1948 року, (додаток №2) в Степанцях була розташована польова німецька комендатура. За час окупації було спалено і зруйновано 230 хат, вивезено до Німеччини 300 осіб, забрано в населення 670 голів худоби. Про цей період історії згадує жителька села Ткаченко Олександра Михайлівна 1918 року народження: „ З 1941 по 1944рр. село Степанці було в окупації. В цей час в селі було багато німців. Ми всі працювали на них: прали їм одяг, засівали поля, пасли худобу. Комендантом села був Бастян, який проживав на Заросаві ( сільський куток). Найбагатшим кутком Степанець вважалось Містечко (сучасний центр села). На 1941р. тут вже було побудовано 12 добротних будинків, проте за наказом Бастяна їх було спалено. Часто в селі проводились облави. Людей, які залишились в селі, виганяли з домівок, розстрілювали або відправляли на тяжкі роботи. За наказом того ж Бастяна було спалено всю Харківку(сучасна вулиця ім. М. Плисюка)”.У Великій Вітчизняній війні брали участь 562 жителі села, з них 358 нагороджені орденами і медалями. В Степанцях виросли і виховувалися Герої Радянського Союзу – Плисюк Микола Юхимович та Литвиненко Трохим Панасович В 1942 – 1943 роках в Степанцях діяла підпільна антифашистська група, яку очолював Калініченко Федір Миколайович (додаток №3). Восени 1943 року група врятувала 50 десантників 3-ї та 5-ї повітряно – десантних бригад. В кінці листопада 1943 року гестапівці схопили степанецьких підпільників: Федора Калініченка, Лідію Смаголь та Галину Радченко і по звірячому закатували їх.

2 лютого 1944 року Радянська Армія визволила село Степанці від фашистських загарбників..

Наше сьогоднішнє покоління низько вклоняється визволителям, справжнім героям, які ціною свого життя подарували нам мирне небо.